fbpx

Czy koty i psy mogą być wege? Zdecydowanie nie…


Znając specyfikę produkcji zwierzęcej możemy mieć wątpliwości czy chcemy dokładać swoje 3 grosze do tego cyklu. Poddając się zmianie swojej diety, często pragniemy by nasze zwierzęta także stały się wege. Warto zastanowić się czy na pewno to dobre rozwiązanie. Może znajdą się inne opcje, które mogą jednocześnie zadowolić Ciebie i Twojego pupila?

Koty – bezwzględni mięsożercy

Człowiek jako istota wszystkożerna może poradzić sobie rezygnując z mięsa i zastępując je zbilansowaną, rośliną dietą. Koty nie mają takiego wyboru. Są one ścisłymi mięsożercami. Dowodem na to jest m.in budowa jamy ustnej, a także całego układu pokarmowego.

Wszystkie zęby są ostre i przystosowane do siekania. Kot odgryza kawałki mięsa, które zostają natychmiast połknięte. Budowa szczęki i rodzaj uzębienia uniemożliwiają mu długie przeżuwanie, które jest niezbędne przy spożywaniu roślin.

Wszystkie drapieżniki (również te kanapowe) posiadają układ pokarmowy, który nie radzi sobie z przetwarzaniem węglowodanów. Jeśli męczymy nimi żołądek kota czy psa, możemy mieć pewność, że nasz pupil zachoruje.

Ślina, jak i soki żołądkowe kota mają odczyn kwaśny i różnią się od tych, produkowanych przez roślinożerców. Nie zawierają ptialiny – enzymu katalizującego rozkład skrobi i glikogenu.

Układ pokarmowy kota i psa jest krótki – dużo krótszy niż u roślinożerców. Jelito cienkie posiada jedynie metr, aby przed pełnym strawieniem nie zdążyły zajść procesy gnilne. Ponadto kot, w przeciwieństwie do roślinożerców, nie posiada w żołądku symbiontów. Celulaza nie jest wytwarzana, a to ona odpowiada za trawienie celulozy czyli błonnika.

Kot nie przetwarza białka roślinnego na energię – Czy koty i psy mogą być wege?

Karmiony węglowodanami zaczyna czerpać z własnych tkanek, co prowadzi do degeneracji narządów wewnętrznych. Należy też dodać, że białka roślinne mają mniejszą zawartość aminokwasów egzogennych niż białka pochodzenia zwierzęcego. Np. lizyny (odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu). Również metioniny (wzmacnia chrząstkę stawową oraz powoduje jej odbudowę), a niektórych nie zawierają w ogóle lub w śladowych ilościach.

Jeśli mowa o aminokwasach egzogennych należy wspomnieć o niezbędnej kotu taurynie, która znajduje się głównie w mięsie. Niedobór tauryny może spowodować stłuszczenie wątroby i otłuszczenie organizmu. W skrajnych przypadkach nawet do utraty słuchu, wzroku oraz problemów z krążeniem.

Czy koty i psy mogą być wege? Karmienie kotów wegańską karmą przyczynia się nie tylko do obniżenia odporności immunologicznej. Prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych, zaburzeń funkcjonowania nerek, cukrzycy, otyłości… W konsekwencji do śmierci.

Ani udomowienie kota czy psa, ani hodowanie nowych ras nie zmieniło faktu, że podstawą jego diety musi być mięso. Na przykład zawarte w zdrowych mokrych karmach.

Jeśli chodzi o upodobanie niektórych kotów do oliwek to również nie jest jednoznaczne z tym, że kot chce być na diecie roślinnej.

Dla ciekawostki fascynacja co niektórych kotów tymi roślinami wiąże się z ich zapachem. Przypomina on kocie feromony, co najwidoczniej bardzo podoba się mruczkom.

Psy – wielbiciele mięsa

Czy koty i psy mogą być wege? Często słyszy się opinie, mówiącą jakoby psy jako gatunek szeroko zmodyfikowany przez człowieka nie potrzebowały mięsa w takim samym stopniu co ich przodkowie – wilki. Prawdą jest jednak, że budowa anatomiczna przewodu pokarmowego dzikiego wilka praktycznie nie różni się od psiego.

Psy lepiej od kotów przyswajają składniki odżywcze pochodzenia roślinnego, a często same upominają się o kawałek marchewki czy jabłka. Ponadto wilki również „od święta” jedzą jagody lub grzyby. Nie zmienia to jednak faktu, że głównym składnikiem diety obydwu gatunków jest mięso.

To po nie sięgają najchętniej i to do niego są biologicznie najlepiej przystosowane. Idealną alternatywą dla surowego mięsa są mokre karmy o wysokiej zawartości mięsa.

O mięsożerności psów świadczą 42 ostre zęby, które tak samo, jak w przypadku kotów służą jedynie do rozrywania kawałku mięsa. Pies nie ma także (tak samo jak kot) możliwości poruszania szczęką na boki w celu żucia.

Podsumowanie – Czy koty i psy mogą być wege?

Jeśli chcemy dbać o dobro zwierząt zacznijmy od zapewnienia prawidłowego bytu zwierzakom, które są pod naszą opieką.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu cierpienia, możemy zastanowić się nad karmieniem dietą Whole Prey/Franken Prey. Zwierzęta, które są wykorzystywane do tworzenia tej diety nie są hodowane przemysłowo (o ile wybierzemy dobre źródło). Ich usypianie przebiega dla nich bezboleśnie. Hodowla myszy czy szczurów na karmówkę jest również lepsza dla środowiska.

Pamiętajmy również, że mięso zawarte w karmach zwykle jest z kategorii mięsa niehandlowego. Zatem zwierzęta z których wyprodukowano karmę docelowo zostały zabite dla ludzi, a ich niehandlowe mięso trafiło do karm. Z tego względu nasi mięsożerni pupile nie są główną przyczyną, dla której istnieją zwierzęta hodowlane.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content