fbpx

Jak prawidłowo karmić kota: Poradnik dla właścicieli domowych tygrysów


Koty to wyjątkowe stworzenia, które wymagają specyficznej troski, zwłaszcza jeśli chodzi o żywienie. Zrozumienie, jak często i ile karmy dla kotów powinny jeść, jest kluczem do zapewnienia im zdrowia i dobrego samopoczucia. Zatem, jak często powinien jeść kot? I jakie karmy dla kota są najzdrowsze dla naszych futrzanych przyjaciół? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Spis treści:

 1. Jak często jedzą koty w naturze?
 2. Ile powinien jeść kot?
 3. Jak często karmić kota?
 4. 5 posiłków dziennie – jak karmić kota tak często?
 5. Interaktywne karmienie kota
 6. Czy warto kupować zabawki na jedzenie dla kota?
 7. Karmienie kota – ważna jest rutyna
 8. Ad libitum, czyli stały dostęp do karmy
 9. Jak często karmić kota? Podsumowanie
 10. Co znaczy zdrowa karma dla kota?
 11. Karma pełnowartościowa i uzupełniająca
 12. Zdrowa karma dla kota, jak znaleźć?
 13. Zdrowa karma dla kota przykłady

Jak często jedzą koty w naturze?

Koty żyjące na wolności jedzą od 12 do 20 posiłków w ciągu doby. Ilość posiłków zależy od dostępności pokarmu i odniesionego sukcesu podczas polowania. Niestety, warunki domowe nie sprzyjają naśladowaniu tego naturalnego schematu żywienia. Trudno jest serwować kotu posiłek co dwie godziny. Jak zatem pogodzić potrzeby naszego mruczka z naszymi możliwościami logistycznymi?

Ile powinien jeść kot?

Przeciętny dorosły kot powinien dostawać dziennie porcję suchego pokarmu o objętości około 3/4 klasycznej filiżanki (120 ml) lub około 200-300 g pokarmu mokrego. Dzienną porcję pokarmu należy podzielić na kilka posiłków podawanych kotu w ciągu dnia. W przypadku stosowania żywienia mieszanego nie zapomnij o tym, że trzeba zmniejszyć odpowiednio porcję karmy suchej podawanej kotu w ciągu dnia.

Jak często karmić kota?

Dorosłe koty powinny w ciągu dnia otrzymywać 4-5 posiłków. Dzienną dawkę jedzenia dla kota najlepiej podzielić na większą liczbę porcji, szczególnie w przypadku karmy mokrej. Pokarm mokry nie może stać długo w misce. Weź pod uwagę, jakiej wielkości posiłek jest w stanie zjeść Twój kot jednorazowo.

Tak pisze o wyliczaniu odpowiedniej dawki i częstotliwości autorka bloga Kotuszkowo, z którą od dawna współpracujemy. ILE POWINIEN JEŚĆ KOT I JAK TO POLICZYĆ?

5 posiłków dziennie – jak karmić kota tak często?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które ułatwiają częste karmienie kota. Istnieją na przykład dozowniki sterowane zegarem czy zabawki interaktywne. Taka zabawka to świetna opcja na to, by zapewnić kotu jedzenie, kiedy jesteśmy nieobecni w miejscu zamieszkania.

Interaktywne karmienie kota

Jeśli podajemy pokarm naszemu kotu wyłącznie w misce, ignorujemy jego naturalne potrzeby behawioralne. Kot z natury jest myśliwym i może odczuwać stres, jeśli nie jest w stanie zaspokoić swojego instynktu łowieckiego. Badania wskazują, że przyczyną wielu chorób układu moczowego u kotów jest podłoże behawioralne, które często dotyczy zajadania nudy. Poczucie spełnienia i satysfakcji może zapewnić kotu ruchliwość i „zdobywanie” pokarmu w mniejszych porcjach.

Czy warto kupować zabawki na jedzenie dla kota?

Warto, chociaż nie jest to konieczne. Jeśli masz odrobinę kreatywności, możesz podawać kotu karmę, wykorzystując przedmioty, które znajdziesz już w swoim mieszkaniu. Możesz na przykład ukryć karmę w pudełkach lub w szafie. Koty bardzo potrzebują takiego zwiększania ich aktywności i zajęcia na dłuższy czas, jakim jest poszukiwanie pożywienia dzięki interaktywnym sposobom jego podawania.

Karmienie kota – ważna jest rutyna

Regularne karmienie kota zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki utrzymaniu harmonogramu karmienia zapewniamy naszym kotom przewidywalność. Stały czas posiłków pomoże Twojemu kotu poradzić sobie ze stresem, jeśli np. zachodzą zmiany w domu.

Ad libitum, czyli stały dostęp do karmy

Niektórzy opiekunowie zapewniają swoim kotom stały dostęp do miski z pożywieniem. Ta metoda rzadko sprawdza się, szczególnie u zwierząt po kastracji, które mają zwiększony apetyt. Ze względu na ryzyko otyłości i problemów behawioralnych, nie zaleca się karmienia ad libitum u kotów.

Jak często karmić kota? Podsumowanie

Koty zazwyczaj potrzebują jeść niewiele, ale często. Zabawki interaktywne są doskonałym narzędziem do rozdzielenia dziennych porcji pokarmu na mniejsze posiłki, a jednocześnie zaspokajają naturalne potrzeby behawioralne naszego futrzanego przyjaciela.

Co znaczy zdrowa karma dla kota?

Zdrowa karma dla kota to taka, która jest zgodna z jego biologicznymi potrzebami, jest odpowiednio zbilansowana, ma niski poziom węglowodanów, jest odpowiednia dla konkretnej sylwetki i wieku kota, oraz jest dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego organizmu.

Przykładem dobrze zbilansowanej karmy jest karma dla kotów Power Of Nature. Więcej o tej karmie możesz przeczytać w jednym z pozostałych artykułów na naszym blogu: Power of Nature – Natural Cat, opinia o karmie. Furtastyczna marka!

Karma pełnowartościowa i uzupełniająca

Wśród karm mokrych można wyróżnić dwa rodzaje: karmy podstawowe dla kota i uzupełniające. Karma podstawowa zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które kot potrzebuje każdego dnia. Karma uzupełniająca zawiera dodatkowe składniki odżywcze, które mogą być dodane do diety kota, ale nie powinny stanowić głównego źródła pokarmu.

Zdrowa karma dla kota, jak znaleźć?

Wybierając zdrową karmę dla kota, należy zwrócić uwagę na skład, zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów, jak również na gęstość energetyczną i zawartość składników mineralnych i witamin. Nie zapomnij też sprawdzić, czy karma jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do wieku, sylwetki i indywidualnych potrzeb Twojego kota.

Zdrowa karma dla kota przykłady

Zdrową karmą dla kota może być na przykład Gussto, Power Of Nature lub Zealandia. Wszystkie te karmy są zgodne z biologicznymi potrzebami kota, zawierają odpowiednie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, a także są odpowiednio zbilansowane. Co więcej, te karmy można znaleźć na stronie Furtastic.pl, gdzie oferowane są szeroki wybór zdrowych i smacznych karm dla kotów.

Pamiętaj, że wybór karmy dla kota powinien być przemyślany i zgodny z jego potrzebami żywieniowymi. Dbanie o prawidłowe żywienie kota to nie tylko kwestia jego zdrowia, ale także komfortu i dobrego samopoczucia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, aby znaleźć najlepszą karmę dla naszego futrzanego przyjaciela.

Filip Pradella

Jestem pasjonatem psów i kotów oraz świadomej opieki nad nimi. Wierzę, że nasze działania edukacyjne pozwolą poprawić dobrostan zwierząt domowych w Polsce i nie tylko. Szczególną wagę przykładamy do ich prawidłowego żywienia, bo wszyscy jesteśmy tym, co jemy. Zwracając uwagę na to co ląduje w misce naszego pupila wykonujemy najważniejszą pracę w trosce o ich długie życie w zdrowiu i szczęściu. Za pozostałą część sukcesu odpowiada spełnianie we właściwy sposób ich potrzeb behawioralnych i ruchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content