fbpx

Karma dla kota który nie chce jeść


karma dla kota ktory nie chce jesc

Szukasz szybkiego rozwiązania? Po prostu chcesz kupić karmę, którą kot w końcu zje i skończą się Twoje problemy z niejadkiem? Niestety, aby problemy z wybrednym kotem skończyły się raz na zawsze, musisz zrozumieć problem od podstaw. Żadna karma nie daje gwarancji, że kot będzie ją jadł. Dodatkowo żadna nie daje gwarancji, że karma będzie smakować kotu już zawsze – i mówimy to jako sklep zoologiczny, doświadczony sporą ilością historii naszych klientów 🙂

Karma dla kota który nie chce jeść – uniwersalna karma?

Czy istnieje karma, którą zje każdy niejadek? Oczywiście, że nie. Każdy kot ma swoje indywidualne preferencje smakowe i nawet karma ekstremalnie podbita wzmacniaczami smaku nie zasmakuje każdemu kotu. Oczywiście, możemy polecić karmy, które najczęściej sprawdzają się wśród kocich niejadków np. Power of Nature. Jednak nie można dawać gwarancji na to, że zadziała i w przypadku Twojego pupila. Co najważniejsze… nie zawsze sprawdza się na dłuższą metę. Jeżeli chcesz, aby Twój kot na pewno jadł konkretną, zdrową karmę musisz zapoznać się z tematem od postaw. Kluczowe pytanie to: Dlaczego kot nie chce jeść?

karma dla kota który nie chce jeść istnieje na chwilę
Znajome? To zachowanie ma swoją przyczynę

Dlaczego kot nie ma apetytu?

Brak apetytu zamknijmy w dwóch kwestiach: podłoże medyczne i podłoże behawioralne. „Karma dla kota, który nie chce jeść”, a więc teoretycznie produkt z bardzo mocnym i smakowitym aromatem nie pomoże, jeżeli kot cierpi. Cierpienie wynikające z choroby będzie prowadziło do tego, że kot nie chce jeść. Jeżeli Twój pupil nagle odmówił spożywania karmy, którą jadł do tej pory, a do tego sytuacja ta powtarza się następnego dnia – warto udać się do lekarza weterynarii. Kocie objawy bólu nie należą do najprostszych do zauważenia, zatem powinniśmy przyjrzeć się każdemu zachowaniu, które odbiega od rutyny życia kota.

Przyczynami medycznymi, dla których kot może odmawiać pokarmu to: problemy z uzębieniem, nadżerki lub rany w jamie ustnej, zakłaczenie, niedrożność układu pokarmowego, zarobaczenie, cukrzyca, niewydolność nerek i inne.


Karma dla kota, który nie chce jeść – może spójrzmy na behawioryzm?

Brak apetytu u kota, czyli stan w którym kot nie chce jeść lub też je wybiórczo możemy opisać za pomocą behawioryzmu. To behawiorysta może pomóc Ci w momencie, kiedy kompletnie nie masz już siły i nie wiesz co robić w kwestii ciągłości żywienia kota. Objaśnijmy jednak podstawy, które pomogą zrozumieć problem.

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na słaby apetyt u kota jest niewystarczające zaspokojenie potrzeb gatunkowych. Jeżeli nasz kot nie ma w ciągu dnia ruchu, a jego największą rozrywką jest jedzenie – nie możemy dziwić się, że fiksuje się na punkcie żywienia. Tutaj na pierwszy plan wchodzi wybiórczość żywieniowa, ciągłe wymuszanie posiłku przy jednoczesnym zaburzeniu łaknienia lub jedzenie wyłącznie niezdrowej karmy. Pierwszym krokiem do zmiany jest zapewnienie kotu większej ilości drapaków, kocich półek, miejsc widokowych, oraz co najważniejsze regularna zabawa z kotem. Najlepszą zabawą dla kota jest polowanie, a więc od 4 do 6 parominutowych sesji z wędką dla kotów jest najlepszym startem do pobudzenia apetytu.

Wędki dla kotów, jaki mają związek z karma dla kota który nie chce jeść

Kot nie chce jeść – jak pobudzić jego apetyt?

Odnalezienie najlepszej karmy nie przyniesie długich rezultatów, jeżeli nasz kot będzie tracił na nią apetyt. Aby utrzymać apetyt u kota, konieczny jest ruch (zabawa wędką, ganianie za piłką, bieganie po mieszkaniu) i dobre samopoczucie. Pobijanie kociego samopoczucia to bardzo ważna kwestia w monotonnym, kocim życiu. Podanie posiłku zaraz po zabawie – w formie nagrody, dostarczanie nowych, bezpiecznych bodźców, jak maty węchowe, zabawki logiczne, kocimiętka czy matatabi podbudowuje kocie samopoczucie, a więc i apetyt.

Jak utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe kota? – Karma dla kota, który nie chce jeść

Aby w kocim żywieniu zachodziła równowaga, konieczne jest trzymanie się kilku zasad.

  1. Brak stałego dostępu do karmy. Tyczy się to również karmy suchej. Stały dostęp do posiłku to najprostsza droga by był on nieatrakcyjny.
  2. Optymalnie 5 posiłków w ciągu dnia. Jeżeli nasz kot potrzebuje zjeść 250 g karmy w ciągu dnia – rozdzielamy ją na 5 mniejszych posiłków.
  3. Posiłek najlepiej po zabawie. Wtedy, gdy nasz kot ma podniesiony nastrój bo np. właśnie upolował wędkę – podajemy mu posiłek.
  4. Przerwy między posiłkami. To oznacza, że w przypadku niejadka wycofujemy przekąski. Wielu opiekunów boi się o to, że jego kot jest głodny w nocy, przez co napędza problemy żywieniowe.
  5. Dbanie o świeżość karmy (kot nie jest zwierzakiem padlinożernym) oraz o czystość miski i jej okolic.
  6. Prawidłowa karma, a więc karma mokra z mięsem w składzie.

Jak lepiej zrozumieć niejadka?

Zagadnienie niejadka oraz przestawianie go na inne nawyki żywieniowe opisaliśmy szczegółowo w poniższym e-booku. Zachęcamy do skorzystania z umieszczonych w nich rad i cieszenia się spokojnym, najedzonym kotem 🙂Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

One thought on “Karma dla kota który nie chce jeść

  1. Warto walczyć! U mnie proces przestawienia niejadka z karmy suchej na mokrą trwał dobrych kilka miesięcy. Bywało ciężko, ale dzisiaj wlatuje już tylko dobre mięsko i kitek nie marudzi :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content