fbpx

Jaka karma dla kota brytyjskiego?


Koty brytyjskie to zwierzęta o szlachetnym wyglądzie i przyjaznym usposobieniu. Dorosłe brytyjczyki szybko stają się spokojne i stateczne, emanując przy tym harmonią. Ze względu na małą aktywność, rasa ta może mieć skłonności do nadwagi. Urazy stawów i schorzenia serca również są częstym powodem, przez które chorują koty brytyjskie. Jaka karma dla kota brytyjskiego będzie najlepsza?

Kot brytyjski – charakterystyka

Za ojczyznę kotów brytyjskich uważa się Anglię, jednak początki tej rasy sięgają już starożytnego Egiptu. Z wyglądu, koty te przypominają żywe, pluszowe misie. Zwłaszcza ich szeroka głowa dodaje im przyjaznego, przytulnego charakteru. Na koty te często decydują się ludzie lubiący stabilność i spokój. Kot brytyjski jest bardzo elegancki, porusza się z wyjątkową klasą i podbija serce każdego, kogo poznaje.

Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Koty brytyjskie, mimo swojego salonowego, miękkiego wyglądu są zwierzętami mięsożernymi – tak jak wszystkie inne koty. Z tego względu karma podawana brytyjczykowi musi składać się z mięsa, przynajmniej w około 80%. Przy wyborze karmy nie kierujemy się etykietą „dla kotów brytyjskich” – to stary sposób kategoryzowania karmy, który miał polegać na skupieniu na sobie właścicieli kotów brytyjskich. Karma dla tej rasy nie musi być niskokaloryczna. Zamiast tego lepiej skupić się na pełnowartościowości karmy, obecności mięsa w składzie i przede wszystkim… odpowiedniej dawce pokarmu.

Aby waga kota nie przekroczyła jego normy – dzienna ilość pokarmu musi być dostosowana do aktywności danego kota. Wtedy nadmiar niezużytej energii nie będzie magazynował się w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście najlepiej, jeżeli karma nie będzie bogata w węglowodany – dlatego odpadają wszelkie karmy ze zbożem.

Jaka karma dla kota brytyjskiego? Wybierz wysokomięsną karmę dla swojego pupila

Sucha karma dla kota brytyjskiego

Czy kot brytyjski musi jeść suchą karmę? Sucha karma nie jest koniecznością w diecie brytyjczyka. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób rezygnuje z niej, przestawiając swoje koty na zdrowsze żywienie. Karmy suche dla kotów brytyjskich, czy też jakiekolwiek inne suche karmy są produktem mocno przetworzonym.

Dlaczego nie warto karmić karmą suchą?

Znacznie lepszym wyborem jest karma mokra. Nie posiada ona formy suchych chrupek, a jest wilgotną mielonką. Z tego względu ma również szanse być produktem o niskim stopniu przetworzenia – o ile nie jest produkowana ze zboża.

Czym jest wysokomięsna karma dla kota?

Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Jaka karma dla kota brytyjskiego – czy oprócz karmy podawać coś jeszcze?

Musimy podkreślić, że podstawą diety kota brytyjskiego musi być mięsna, pełnowartościowa karma. Poza podstawą kotu można podać od czasu do czasu żółtko jajka (surowe lub ugotowane- chociaż więcej składników odżywczych zachowuje jajko surowe) – produkt ten ze względu na swoje właściwości bardzo dobrze wpływa na skórę, sierść i układ odpornościowy.

Dodatkowo parę razy w tygodniu, kot brytyjski może dostać surowe mięso. Dzięki niemu jest w stanie czyścić zęby bez użycia szczoteczki dla zwierząt. Kocie kły i siekacze, wbijające się w strukturę mięsa ściągają z siebie osad nazębny – bez tego powoli zamienia się on w kamień nazębny.

Którą mokrą karmę wybrać? – Jaka karma dla kota brytyjskiego

Przy wyborze karmy – dla każdej rasy kota – kierujemy się przede wszystkim jej składem. Podstawową wiedzą jest rozpoznawanie dobrego składu produktu. Nie wymaga to specjalnej wiedzy. By dobrze czytać składy, wystarczy wiedzieć co powinno być w karmie dla kota, a czego być nie powinno.

Jak czytać składy karm dla kotów?

Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content