fbpx

Jak dużo powinien jeść kot? Jaki sposób karmienia jest najbardziej opłacalny?


Orientacyjny wykres dziennego zapotrzebowania na kocie posiłki znajdziemy na odwrocie każdej puszki/saszetki. Liczba ta przeważnie określa ok. 200 g karmy dziennie na 3 kg kota, jednak zawsze należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby danego osobnika, jego aktywność, oraz wiek.

Dawkowanie mokrej karmy dla kota

Kotom, które nie osiągnęły jeszcze 1 roku życia, nie ograniczamy jedzenia. Juniorzy jedzą więcej od dorosłych kotów z tego względu, że dalej rosną, a ich organizm wciąż się rozwija. Ważne jest, aby kontrolować wagę kocięcia i mieć pewność, że regularnie przybiera na masie. Wtedy możemy być spokojni, że nasze kocie rośnie zdrowo i je wystarczająco dużo.

Dowiedz się: Jak prawidłowo karmić małego kota.

W przypadku dorosłych kotów waga także powinna być kontrolowana, zwłaszcza jeżeli nasz podopieczny ma zbyt mały lub zbyt duży apetyt. Waga u dorosłego, zdrowego mruczka powinna stać w miejscu, przy czym jego sylwetka powinna uchodzić za prawidłową. 

Pamiętaj!

Koty po kastracji nie potrzebują specjalistycznych karm, a jedynie dobrych jakościowo, i takich, które składają się z mięsa mokrych karm. 

Kontrolowanie dawki pożywienia i dobranie jej do aktywności wykastrowanego kota daje gwarancje, że nasz pupil nie nabierze zbędnych kilogramów.

Dowiedz się: Więcej o kastracji i sterylizacji kotów.

Specyfika mokrej karmy dla kota

Karmienie jedynie mokrą, mięsną karmą jest najbardziej opłacalnym sposobem żywienia. W przypadku, gdy w składzie widnieje jedynie mięso i podroby (bez wypełniaczy typu zboża) kot potrzebuje owej karmy mniej niż jeśli karma owe wypełniacze zawiera. Sprawdź jak prawidłowo czytać składy i jak wybrać dobrą karmę dla kota.

200 g karmy zwierającej zboża czy warzywa nie spełnia zapotrzebowania i sprawia, ze kot nie czuje się nasycony przez co musi jeść więcej, by przyswoić jak najwięcej cennego dla siebie, pożywnego mięsa. Dlatego zakupienie droższej, dobrej jakościowo puszki jest tańsze, od karmienia karmami tzw. „śmieciowymi” zawierającymi wypełniacze i tańsze zamienniki mięsa. 

Brytyjski Krótkowłosy – mina jedzącego kota

Ile suchej karmy dla kota

Karmienie suchą karmą jest coraz mniej polecanym sposobem żywienia kota, ze względu na rosnącą świadomość, iż sucha karma jest wyjątkowo mocno przetworzonym produktem, niezawierającym mięsa (lub zawierającym go bardzo mało). Zatem w rzeczywistości kot owej karmy zje bardzo dużo, co doprowadza do nadwagi i chorób nerek.

Nie ma prawidłowej dawki suchej karmy dla kota, ponieważ sama sucha karma jest nieprawidłowym sposobem żywienia. To tak, jakby pytać ile chrupek śniadaniowych należy podawać kotu by spełnić jego zapotrzebowanie. 

Twój weterynarz dalej poleca suchą karmę? <<< Dowiedź się dlaczego

Podsumowując, odżywiajmy kota w oparciu o orientacyjne dawkowanie uwzględniając jego aktywność i wiek, oraz kontrolujmy jego wagę.

Należy również pamiętać, że prawidłowym sposobem karmienia kotów jest podawanie małych porcji w krótkich odstępach czasowych, gdyż koci żołądek nie jest przystosowany do przyjmowania dużej ilości karmy za jednym razem. 

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Dlaczego podajemy psu gryzaki? Jak ważną rolę spełniają?

Dlaczego podajemy psu gryzaki? Jak ważną rolę spełniają?

Czy zastanawiałeś się dlaczego psy uwielbiają gryzaki? Gryzienie to naturalna i bardzo ważna potrzeba psów już odkąd pojawią się u nich zęby. Szczeniaki gryząc poznają świat, uczą się granic bólowych i wyładowują emocje. Dobrze używane gryzaki mogą zapobiec gryzieniu mebli czy kapci. Jednak na tym nie kończą się korzyści tego typu zabawek dla psów. Podstawy […]
link to Czy sucha karma czyści zęby?

Czy sucha karma czyści zęby?

Czyszczenie zębów naszych pupili bywa pomijane co jest podstawowym błędem w pielęgnacji psów i kotów. Jej lekceważenie prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a ten może powodować nieprzyjemne zmiany w organizmie, np. zaburzenia pracy nerek. Czy postępujemy słusznie kierując się opinią, jakoby zęby miały czyścić się poprzez suchą karmę, wszystkie gryzaki czy kości? Jaka jest prawda […]