fbpx

Fotografia adopcyjna – Jak znaleźć dom zwierzęciu za pomocą zdjęcia?


Osoby, które zajmują się adopcjami psów czy kotów wiedzą jak trudne i czasochłonne jest znalezienie zwierzakowi dobrego, odpowiedniego domu, zwłaszcza jeśli podopieczny nie odznacza się oryginalną urodą, rudą puszystą sierścią czy podobizną do konkretnej rasy. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse adopcji takiego osobnika?

Podstawowe pojęcia

Zasięg zdjęcia – to ile osób zobaczy zdjęcie z ogłoszeniem adopcyjnym zależy od zasięgu posta. Dbając o większy zasięg sprawiasz, że post trafi do większej ilości osób, a także zostanie udostępniony więcej razy. Zdjęcie zwierzęcia, które będzie cieszyło się zainteresowaniem daje mu dużą szansę na to, że ktoś z „tłumu” „wyłapie go” jako swojego nowego towarzysza życia.

Udostępnianie zdjęcia – osoby, które nie będą mogły zaadoptować zwierzaka, ale poczują do niego sympatie poprzez odpowiednie zaprezentowanie jego uroków podadzą zdjęcie dalej udostępniając je. To bardzo ważny punkt, który jest kluczem do organicznego zwiększenia zasięgu. Jeśli nasze grono znajomych – potencjalnych odbiorców zdjęcia, nie zainteresuje się zwierzakiem – jest szansa, że zrobią to znajomi osoby, która postanowiła udostępnić post.

Dobre zdjęcie to podstawa

Szukanie zwierzęciu nowego domu jest bardziej efektywne, jeśli używamy do tego celu mediów społecznościowych. Internet zwiększa ilość osób do jakiej możemy trafić w krótkim czasie oraz urozmaica grupy odbiorców.
Użytkownicy internetu, którzy zobaczą ogłoszenie odnośnie psa czy kota w potrzebie mają szansę obejrzeć go bez zobowiązań. Na tym etapie tworzą się także pierwsze zauroczenia futrzakiem, zwrócenie uwagi na jego urokliwość lub zauważenie, że jego spojrzenie przypomina nam naszego ulubieńca z przeszłości, który już od nas odszedł. Właśnie z tych powodów zdjęcie powinno jak najbardziej przyciągać uwagę i dać pole do popisu naturalnym reakcjom.

Postaw na jakość i estetykę

Jeśli zdjęcie będzie zbyt nachalne i nieestetyczne – osoba która go ogląda nie zawiesi na nim oka na dłużej, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet go nie udostępni. Zmniejszy to szansę na zwiększenie zasięgu posta.

Zdjęcie musi być dobrej jakości – nieprzyjemne piksele czy ciemność widoczna na zdjęciu bardzo niekorzystnie wpływają na jego odbiór, są częściej pomijane i rzadziej udostępniane. Porządne zdjęcie podkreśli wyjątkowość zwierzaka (nawet jeśli jest to szaro-bury kundelek), doda mu klasy i wyłapie elementy, które mogą urzec w zwierzaku (nietypowy kolor oczu, urzekające spojrzenie, przyjazny wyraz pyszczka).

Jeśli nie masz możliwości wykonania zdjęcia dobrej jakości za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego ostatecznie możesz użyć aparatu w telefonie- pamiętaj jednak, że im gorszy aparat tym mniejsze szansę na duży zasięg zdjęcia – zdjęcie może zostać pominięte pominięte.

Jak wykonać dobre zdjęcie nieprofesjonalnym sprzętem?

 • Wybierz światło dzienne.
  Pogodne południe to idealny czas na zrobienie zdjęcia adopcyjnego. Światło zwiększy jakość zdjęcia i sprawi, że będzie ono przyjemne w odbiorze.
  Postaraj się ustawić zwierzaka blisko okna lub postawcie na sesje na zewnątrz.
 • Zwracając uwagę na cienie, które mogą niekorzystnie padać na pyszczek kota lub psa wykonaj przejrzyste zdjęcia starając się zachować ostrość skupiająca się na zwierzęciu.
 • Ustaw zwierzaka w centrum. Nie rób zdjęcia kanapy, parapetu czy dużego kawałka dywanu. Głowa zwierzęcia powinna znajdować się w samym centrum zdjęcia. Musisz postawić na to, aby to zwierze było na pierwszym planie.
 • Zwierze patrzące na Ciebie z fotografii zdaje się patrzeć Ci w oczy i mówić „Zaadoptuj mnie!” dlatego dobrą opcją jest zaangażowanie zwierzęcia tak, by patrzyło w obiektyw.
 • Do tego celu dobrze jest trzymać przed obiektywem atrakcyjne przysmaki dla psów lub kotów, które skupią na sobie uwagę zwierzęcia i zatrzymają go przez chwile w bezruchu- patrzącego na wysokość obiektywu. Do tego celu sprawdzą się mięsne, małe przysmaki, które możesz wręczyć zwierzątku zaraz po lub w trakcie sesji.
  Dodatkowym plusem będzie tu tęskniący za smakołykiem wzrok, który na zdjęciu przełoży się lub podkreśli na wzrok tęskniący za domem.
 • Sprawa zatrzymania w miejscu zwierzęcia, szczególnie młodego może być dużym wyzwaniem, dlatego na czas sesji można posłużyć się klatką kennel lub kojcem, który da młodziutkiej istocie mniejsze pole do popisu, a nam ułatwi uchwycenie kota/psa bez konieczności biegania za nim po mieszkaniu. Zachowamy w ten sposób również odpowiednie dla nas światło.
 • Uroczy element- czerwona wstążka na szyi, muszka w kropki, jaskrawa piłka – te elementy dodadzą zdjęciu smaczek, który będzie przyciągał uwagę. Dodatki, które wyróżnia zdjęcie na tle innych są tutaj mile widziane.
Takie zdjęcie nie wygląda korzystnie, Nie wyróżnia się. Jest napchane niepotrzebnymi rzeczami, które burzą uwagę odbiorcy.
Surowe zdjęcie zrobione średniej jakości aparatem- tak jest już lepiej niż powyżej. Cała uwaga skupiona jest na kota.
Profesjonalne zdjęcie kociego fotografa Laskotki wypada zdecydowanie najlepiej- czysto, estetycznie, cała uwaga skupiona na kota, a z samego zwierzaka wyciągnięte to co najbardziej urocze. Jednak jeśli nie mamy pomocy ze strony osób trzecich możemy osiągnąć podobny efekt sami!

Obrabianie zdjęcia – gdy już je mamy

Obrabiając zdjęcie staramy się dodać mu atrakcyjności zachowując przy tym smak i estetyczność fotografii. Wskazane jest, aby zdjęcie o ile jest to konieczne rozjaśnić. Możemy również wyostrzyć delikatnie samego zwierzaka, dodając mgłę na przestrzeń za nim.

Możemy delikatnie podkreślić nasycenie kolorów, w tym wyszczególnić rzucający się w oczy element fotografii czy podkreślić kolor oczu zwierzęcia nadając w ten sposób przenikliwości jego spojrzeniu.

Czyste, estetyczne zdjęcie (pamiętajmy, że właśnie takie cieszą się powodzeniem) możemy wykończyć podpisem, który przedstawi imię zwierzęcia – w ten sposób dajemy znać odbiorcy, że futrzak jest do adopcji.

Wspomnienie imienia psa czy kota, zwłaszcza w zdrobnieniu lub niewinne i krótkie „Szukam domu” zwiększa powodzenie zdjęcia.

Pamiętajmy, że ludzie przeglądający Facebookową tablicę najpierw patrzą na zdjęcie, a jeśli ono ich zainteresuje – dopiero potem na opis w poście fotografii.

Zdjęcie wykonane telefonem
Zdjęcie po lekkiej obróbce, czy wygląda lepiej?

Zdjęcie zostało obrobione przy pomocy darmowego programu PhotoScape X na Windows 10 oraz macOS 10.12 .

Pobierz program PhotoScape X

Dla starszych systemów ten program jest również dostępny ale w nieco okrojonej wersji – PhotoScape 3.7.

Pobierz program PhotoScape 3.7

Istnieje również szereg narzędzi online dzięki którym równie skutecznie możemy edytować zdjęcia. Niewątpliwą zaletą edytorów webowych jest to, że nie trzeba instalować nic na komputerze, a zdjęcia można edytować w każdej przeglądarce i na każdym urządzeniu. Najlepszym narzędziem tego typu jest Photopea stworzona przez Google.

Uruchom program Photopea

Dodatkowa informacja – opis zdjęcia

Jak powinien wyglądać opis zdjęcia? Na początku powinien zachęcić do czytania, zostania przy nim na dłużej. Przyjemność w odbiorze tekstu przekieruje odbiorce do zagłębienia się w tekst.
Na początku głos może przejąc sam zwierzak, umownie mówiący przykładowo:

„Nazywam się Buruś, urodziłem się w piwnicy, ale ciocia mówi, że kiedyś znajdę prawdziwy dom!”
Po czym po urzekającej wypowiedzi Burusia przychodzi czas na treść, która opisze zwierzaka.

„Burek szuka domu od 2 lat. Akceptuje wszystkie zwierzęta i kocha dzieci. Ma dużą potrzebę ruchową i bywa, że chce zjadać śmieci na spacerze.”

Pamiętajmy, aby w treści tworzyć odstępy mniej więcej co 4 wersy- to pomocny trik copywiterów, czyli osób zawodowo zajmujących się pisaniem. Taki tekst przyjemniej się czyta i nie męczy przy tym oczu.

Po opisie Burka przychodzi czas na miejscowość w której można poznać zwierzaka, numer telefonu z imieniem osoby kontaktowej, informacje o obowiązującej umowie adopcyjnej itp.

„Burka można poznać na terenie Łodzi, ale możemy dowieźć go też ok. 50 km poza Łódź. Obowiązuje umowa adopcyjna. Tel. kontaktowy XXX, Anna.

Podsumowanie

 • Tworząc post z fotografią myślimy o zasięgu – korzyścią dla nas będzie jak największy zasięg.
 • Udostępnienia posta są bardzo ważne. Możemy poprosić o udostępnienie naszego zdjęcia strony o dużym zasięgu czyli np. w dużą ilością polubień.
 • Dbamy o estetykę zdjęcia- dobra jakość fotografii działa na jej korzyść.
 • Do zrobienia zdjęcia wybieramy światło dzienne – unikamy wieczornych sesji, zdjęć robionych pod stołem czy w ciemnym korytarzu.
 • W centrum zdjęcia, na pierwszym planie powinien znajdować się zwierzak, jego głowę staramy umieścić się w centralnym punkcie.
 • Dobrze, jeśli zwierzak będzie patrzył w obiektyw.
 • Uroczy element, który wyróżni zdjęcie Twojego podopiecznego od innych jest bardzo mile widziane – kokardka, wstążka, krawacik i wszystkie elementy, które nie stresują zwierzaka sprawdzą się jako przeciągacz uwagi- oczywiście zaraz po jego uroczym spojrzeniu 🙂
 • Kierujemy się intuicją. Czy zdjęcie jakie wykonałaś zachęciłoby Cię do zaadoptowania zwierzęcia nie znając jeszcze jego historii?
Na koniec surowe zdjęcie z uroczym dodatkiem. Należy jednak pamiętać, aby kot nie miał skłonności do jedzenia nietypowych dekoracji, a wstążki czy ozdoby umieszczone na nim nie stresowały go. Jeśli wymagania są spełnione- nieprofesjonalna fotografia przyciąga uwagę 🙂

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content